11 prstanov - Phil Jackson

11 prstanov - Phil Jackson

Phil Jackson je košarkarski trener, ki je kot trener osvojil kar 11 naslovov prvaka NBA. To mu je uspelo z moštvoma Chicago Bulls (6) in Los Angeles Lakers (5). Od tu ime knjige 11 rings.

V knjigi poleg tega, da opisuje kakšna je bila pot do vsakega šampionskega prstana, opisuje tudi svojo življenjsko filozofijo in principe vodenja ekip, ki bazirajo na čuječnosti. V tem zapisu se bom osredotočal na ta aspekt knjige. Ne bom pisal o tem kako so igrali košarko, osvajali naslove in kakšne lastnosti so imeli igralci ekip.

Prvo knjigo od njega Sacred Hoops sem prebral že kot najstnik. Preko nje sem se spoznal z zenom, saj je tam priporočal knjigo Duh zena, duh začetništva. Tako me ta knjiga spremlja že 20 let.

Kar ga najbolj gane in motivira je kako gleda mlade igralce, ki se združijo in se z vso dušo in telesom osredotočijo na nekaj kar je večje od njih samih. Ena izmed najbolj pomembnih nalog trenerja pa je, da skrbi za dobro kemijo med igralci.

Čeprav je košarka ekipni šport, se medijsko vse preveč izpostavljajo posamezniki-zvezde. Tako je vloga trenerja, da poveže igralce, da stopijo skupaj in igrajo kolektivno, saj je to tisto kar dela to igro lepo - ekipni duh. To pa je vse prej kot lahka naloga, saj si vsak posameznik prizadeva, da bi bil čim bolj uspešen individualno. Posamezniki se morajo zavedati, da s tem, ko žrtvujejo del sebe za ekipo, dejansko dobijo več, kot če gledajo samo na sebe. 

V letih eksperimentiranja je odkril, da če distribuira moč in vodenje med vse člane ekipe in vseeno ohrani avtoriteto je bolj uspešen, saj mu to omogoči, da se lahko bolj osredotoči na svoje delo ohranjanja ekipne vizije.

 Ena izmed glavnih nalog je bila, da je spremenil nekaj povsem vsakdanjega, kot je košarkarska igra in dal igri višji pomen in navdihnil igralce, da so igro začeli dojemati kot priložnost za duhovno rast.

V trenažni proces je vključil čuječo meditacijo in rituale, saj je želel, zmanjšati konstantni notranji dialog pri igralcih, da bi v igri lahko bili bolj prisotni in v sedanjem trenutku in tako bolj pripravljeni, da naredijo v pravo potezo. Je učinkovita metoda za umiritev misli in povečanje osredotočenosti na to, kar se dogaja v sedanjem trenutku. Meditirali pa so preprosto tako, da so 10 minut sedeli in se osredotočali na dihanje.

Čuječnost temelji na treh stebrih. Preprostost, potrpežljivost in sočutje. Preprost v mislih in dejanjih. Potrpežljiv do vseh ljudi in sočuten do sebe in posledično tudi do drugih. Čuječnost za utišanje notranjega dialoga je proces, rezultati pa prihajajo subtilno in neopazno, a z redno prakso se lahko bolj povežemo sami s sabo in postanemo bolj pozorni in umirjeni. Čuječnost je sposobnost, da se v vsakem trenutku spomnimo, ostati v sedanjem trenutku. Pomembno je, da se trudimo prakso iz blazine prenesti v vsakdanje življenje. Biti v sedanjem trenutku z radovedno pozornostjo in brez obsojanja. Če je tvoja glava prazna je vedno pripravljena na karkoli. Pri začetniku je veliko možnosti pri strokovnjaku jih je le malo.

Pravi, da je pomembno, da športniki v ekipnih športih naučijo odpreti svoje srce in začnejo sodelovati en z drugim.

Je mnenja, da je treba ustvariti pogoje za dober rezultat s trudom in pozornostjo in nato pozabiti na cilj in se samo truditi, da delamo prave stvari. Tako je potovanje veliko bolj zabavno.

Zanj je košarka velika skrivnost. Lahko delaš vse pravilno in imaš popolno kombinacijo talenta in najboljši napadalni sistem. Lahko vpelješ jekleno obrambo. A če igralci med sabo niso povezani in se ne čutijo del skupine, ne bo vidnih rezultatov. Zato je za občutek povezanosti v treninge vpeljeval tudi indijanske plemenske običaje. Eden izmed teh je bil, da so se na začetku vsakega treninga igralci in trenerji zbrali na sredini igrišča in ustvarili krog, ter se dogovorili kako bo potekal trening. To je zagovarjal s hipotezo, da je vse pomembno na svetu okroglo. Zemlja je okrogla in zvezde, zemlja kroži okoli sonca in luna okoli zemlje.

Življenje bi po njem morali opazovati z iskrivimi očmi, ker so največje skrivnosti vedno skrite na najbolj nepredvidljivih mestih.

Verjel je, da lahko s pravim pristopom košarka ali katera koli druga dejavnost postane orodje za samo izpolnitev. Dejavnost za izrabo lastnih talentov, kapacitet in potencialov. Dejavnost v kateri lahko izraziš svojo kreativnost in osredotočeno zadovoljiš svoj lasten ego na pravi način. Dejavnost tako postane orodje, da lahko izraziš svojo pravno naravo in samega sebe. Če želimo, da nas delo izpolnjuje, potem mora biti povezano z našo duhovno realizacijo. Delo mora predstavljati strast in mora prispevati k dobri kulturi in razvoju ostalih ljudi.

Pravi, da mora biti primarna naloga v življenju, da ohranjamo življenje v redu in ravnovesju in za to je potrebna disciplina in zdravo ravnotežje med delom in igro. Posvečati se moramo skrbi za dušo in telo in ohranjati pravi spirit.

Imel je navado, da je vsakemu igralcu posvetil in dal v branje določeno knjigo, glede na njegovo osebnost.

Knjigo priporočam vsem, ki jih zanima košarka in jo želijo spoznati skozi oči enega najboljših trenerjev vseh časov.

Vse, ki želijo vedeti kako razmišlja trener in na katere stvari je osredotočen. Kako opisuje najboljše košarkarske igralce vseh časov kot so Jordan, Bryant, Pippen, itd. Priporočam jo tudi vsem, ki jih zanima, kako vpeljati spiritualne prakse v vsakdanje življenje. Kot sem napisal že na začetku, sem na kratko opisal samo en aspekt knjige, ki je drugače več dimenzionalna.